Jeśli apteka, to tylko w sieci PDF Drukuj Email
2011-01-19

Jeśli apteka, to tylko w sieci

Rynek się konsoliduje, a sieć Aptek Arnika powiększa się o punkt w Bielsko-Białej.

Nowa placówka została otwarta na początku stycznia. To dziesiąta franczyzowa apteka w sieci. W ostatnim kwartale 2010 pod szyldem Arniki pojawiły się też lokale w Lubawie oraz Jeleniej Górze, a w całym minionym roku przybyło 8 aptek franczyzowych. W sieci działa też 15 punktów własnych.


alt


Opłata licencyjna w sieci Aptek Arnika uzgadniana jest z każdym licencjobiorcą indywidualnie, ale kandydaci na franczyzobiorców muszą liczyć się z kwotą inwestycji na poziomie 180 tys. zł.

- W systemie franczyzowym w trakcie realizacji mamy też sześć nowych aptek Arnika - mówi Waldemar Ciunel, właściciel sieci. - W pierwszym kwartale tego roku planowane są otwarcia w Olsztynie, Szczytnie, Bolesławicach oraz dwóch lokali w Poznaniu. Pod koniec 2011 planujemy też otwarcie apteki w Biskupcu. Bieżący rok chcielibyśmy zakończyć łączną liczbą 25 aptek działających w systemie franczyzowych.

Na rynku aptek trwa proces konsolidacji – coraz więcej niezależnych przedsiębiorców decyduje się na przystąpienie do jednej z dużych sieci. W ubiegłym roku właściciela zmieniło blisko 300 punktów handlujących lekami.

- Za jakiś czas na rynku rywalizować będą już tylko sieci. Samodzielne apteki coraz chętniej przyłączają się do nich, bo to daje im silne podstawy do osiągnięcia trwałej przewagi konkurencyjnej w lokalnym otoczeniu – tłumaczy Ciunel. - Niezależny właściciel apteki nie jest w stanie być konkurencyjnym, a co za tym idzie - osiągać odpowiedniego poziomu obrotów. Sieci oferują swoim partnerom hurtowe zaopatrzenie w korzystniejszych cenach, a przy tym gwarantują zaplecze marketingowe.

Opłata licencyjna w sieci Aptek Arnika uzgadniana jest z każdym licencjobiorcą indywidualnie, ale kandydaci na franczyzobiorców muszą liczyć się z kwotą inwestycji na poziomie 180 tys. zł. Powinni też dysponować lokalem o powierzchni 120-200 m2, położonym w okolicach głównych ciągów komunikacyjnych lub handlowych.

- Przedsiębiorcom, którzy już prowadzą swoje apteki, oferujemy szansę uzyskania większej marży. Przystępując do sieci Aptek Arnika zachowują oni niezależność w zakresie finansowym i własnościowym, ale korzystają z oferty i strategii marketingowej obejmującej całą sieć franczyzową - mówi Waldemar Ciunel. - Franczyza pozwala wykorzystać potencjał wspólnoty skupiającej większą liczbę aptek.